Dieta 1000 kalorii.

1000 kalorii

Wszystko o diecie 1000 kalorii

Ortoreksja

Dieta 1000 kalorii to jedna z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych diet. Jej zasady są proste. Całodzienny posiłek powinien mieć wartość energetyczną nie przekraczającą 1000 kalorii. Można więc jeść wszystko, byle trzymać się ustalonej granicy. Oczywiście trudno jest przeżyć dzień o trzech batonikach, osoby stosujące tą dietę szybko więc uczą się, jak zbilansować sobie posiłek tak, by nie chodzić głodnym, a nie przekroczyć założonej dawki kalorii.

Dieta 1000 kalorii nie jest jednak pozbawiona wad. Przede wszystkim, jej działanie odchudzające nie jest aż tak szybkie i spektakularne jak w przypadku chociażby diety kopenhaskiej. Po drugie zaś wymaga nieustannego liczenia przyjętych do organizmu kalorii i znajomości wartości kalorycznej wszystkich jedzonych produktów. Ta konieczność może spowodować powstanie zaburzenia o nazwie ortoreksja.

Niejeden psycholog spotkał się już z taką formą zaburzenia jedzenia, choć nazwa problemu nie jest jeszcze aż tak popularna jak znane wszystkim bulimie czy anoreksje. Ortoreksja, to inaczej mówiąc, obsesja na punkcie odżywania. Najczęściej dotyczy tzw. "zdrowego żywienia", choć miewa również objawy polegające na bezustannym liczeniu spożywanych kalorii. Pod tym kątem patrząc, dieta 1000 kalorii jest najmocniej predestynowana do tego, by stać się ogniskiem zapalnym do wystąpienia ortoreksji. Choroba ta ma podłoże psychologiczne, wymaga więc profesjonalnego leczenia i trudno poradzić sobie z nią w domowym zaciszu - tak zresztą jak i z pozostałymi zaburzeniami odżywiania. Pomoc dobrego psychologa będzie w przypadku wystąpienia ortoreksji nie tylko wskazana, ale wręcz konieczna.

Oczywiście - nie każde odchudzanie kończy się chorobą, to przypadki nieliczne, jednak warto zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji, nie popadając przy tym w przesadne czarnowidztwo - dieta 1000 kalorii, co by nie powiedzieć, jest jednym z najbezpieczniejszych i chyba najrozsądniejszych sposobów na odchudzanie.