Dieta kopenhaska

1000 kalorii

Wszystko o diecie 1000 kalorii

Dieta kopenhaska

Wśród wielu różnorodnych diet wiele kontrowersji wzbudza tzw. dieta kopenhaska. Jest to bardzo restrykcyjna dieta, jednakże dzięki przestrzeganiu jej zasad będziemy w stanie zrzucić od ok. 4 do nawet 20 kilogramów w niecałe dwa tygodnie!

Założenia diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska to dieta 13-dniowa. Podczas jej trwania konieczne jest przestrzeganie ściśle określonego jadłospisu. Osoba odchudzająca się codziennie powinna spożywać dwa bądź trzy posiłki dziennie. Są to śniadanie, które je się w godzinach 8-9 rano, lunch zjadany jest w godzinach 12-14, a obiad – 17-18.

Podstawą w diecie kopenhaskiej jest chude mięso, warzywa, jajka i nieduże ilości owoców, które służą raczej rozbijaniu monotonni posiłków, niż pełnią istotną rolę w tejże diecie. Na śniadanie zazwyczaj wypija się tylko kawę z kostką cukru, obiad (lunch) stanowi zwykle mięso, jaja bądź gotowane warzywa. Podobnie wygląda kolacja (zwana w diecie kopenhaskiej obiadem). Co ciekawe, w obrębie dnia można zmienić kolejność lunchu i obiadu. W ciągu dnia organizmowi dostarcza się ok. 500-900 kalorii.

Podczas stosowania diety nie można zjeść nic ponad program. Zakazane jest używanie soli i innych przypraw. Kategorycznie zabronione jest także podjadanie i popijanie kolorowych, gazowanych napojów. Zalecane za to jest picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.

Co po diecie?

Tak restrykcyjna dieta, jak dieta kopenhaska, może doprowadzić do wystąpienia efektu jo-jo. Aby zachować rezultaty odchudzania po zakończeniu stosowania diety, należy stopniowo wzbogacać jadłospis o nowe produkty. Absolutnie nie wolno od razu wracać do starych nawyków żywieniowych, ponieważ organizm, przyzwyczajony do niewielkich ilości kalorii, dostarczanych mu do tej pory, nie będzie w stanie poradzić sobie z ich zwiększoną ilością, co zakończy się odkładaniem tłuszczyku.

Zaleca się, aby po zakończeniu stosowania diety jadać 5 niewielkich posiłków dziennie, z czego ostatni przed godziną 18. Należy starać się, aby przygotowywać posiłki zdrowe, nietłuste i bogate w witaminy. Trzeba także pić dużo niegazowanej wody mineralnej.

Kontrowersje

Dieta kopenhaska wzbudza wiele kontrowersji. Spowodowane jest to jej destrukcyjnością oraz dostarczaniem organizmowi bardzo ubogiego zestawu witamin i mikroelementów, niewystarczających dla prawidłowego działania i rozwoju. Wielu specjalistów od żywienia uważa, że dieta ta wyniszcza organizm, powoduje niedożywienie i zaburzenia łaknienia.

Dieta kopenhaska nie powinna być stosowana przez osoby starsze, przewlekle i ciężko chore oraz nastolatków. W pozostałych przypadkach powinna być poprzedzona badaniami i konsultacją z doświadczonym dietetykiem, który zbada, czy dieta ta nie przyniesie nam więcej szkody niż pożytku. Zdrowie bowiem mamy tylko jedno i nie warto poświęcać go dla kilku kilogramów mniej.